MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w WYRZYSKU
GKRPA
Zadania GKRPA:
Do zadań Komisji, wynikających z ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.), należy w szczególności:
- Inicjowanie, współpraca przy opracowaniu, opiniowanie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Wydawanie opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałami rady gminy w sprawie – liczby punktów sprzedaży oraz zasad ich usytuowania,
- Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego
- Prowadzenie rozmów z członkami rodzin osoby uzależnionej od alkoholu, zmierzających do podejmowania przez nich leczenia współuzależnienia.
- Współpraca ze stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy w zakresie realizacji zadań wynikających z gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych.
Skład Komisji:
Hanna Łapacz – Przewodnicząca
Kamila Bąk – Zastępca Przewodiniczącej
Bernadeta Koniszewska – Sekretarz
Małgorzata Wawrzyniak – członek
Danuta Sobieszczyk – członek
Edyta Marzoch-Gryczka – członek
Marcin Cichosz – członek
Procedury
Pisemny wniosek o wszczęcie postępowania zmierzającego do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu przez osobę uzależnioną od alkoholu. (Wniosek może złożyć każdy – członek rodziny, sąsiad, instytucja (MGOPS, szkoła, zakład pracy, Prokuratura, Policja).
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wyrzysk, przeprowadzają rozmowę z osobą zgłaszającą wniosek oraz zbierają informacje w środowisku na temat osoby uzależnionej.
Po zgromadzeniu informacji Komisja wzywa osobę, której dotyczy wniosek na rozmowę motywacyjną,
Jeżeli wszystkie źródła potwierdzają występowanie problemu alkoholowego, a osoba nie wyrazi chęci dobrowolnego podjęcia leczenia, sprawa kierowana jest do Sądu Rejonowego w Chodzieży.
Sąd po przebadaniu osoby uzależnionej przez biegłych sądowych rozpatruje wniosek, wydając postanowienie w przedmiocie uzależnienia.
Punkt konsultacyjny
Celem pracy Punktu Konsultacyjnego jest:
- dostarczenie informacji o możliwościach podejmowania profesjonalnej terapii,
- motywowanie i kierowanie do leczenia,
- udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu i ich rodzinom,
- propagowanie zdrowego stylu życia
- rozpoznawanie w trakcie rozmowy zjawiska przemocy domowej i udzielenie stosownej informacji o możliwościach jej powstrzymywania,
- uruchomienie interwencji w przypadku zdiagnozowania przemocy domowej,
- angażowanie poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy w profesjonalną i systemową pomoc dla klientów punktu.
Punkt Konsultacyjny czynny jest w kazby wtorek w godzinach: od 16.00 do 20.00
Siedziba: ul. Bydgoska 30a
Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się bezpośrednio do punktu w godzinach w/w lub wcześniej skontaktować się telefonicznie.
Porady udzielane są bezpłatnie dla mieszkańców Miasta i Gminy Wyrzysk
APEL:
Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich Bliskich ma problem z alkoholem lub narkotykami – Przyjdź do Gminnego Punktu Konsultacyjnego. Masz zapewnioną dyskrecję i anonimowa pomoc.
Pamiętaj! Nie jesteś sam
Grupa AA
Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.
Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.
Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.
Spotkania grupy AA „”:
Wyrzysk ul. Bydgoska 30a w każdy piątek godzina 18.00
Grupa „FENIX” w Osieku nad Notecią w każdą środę godzina 18.00
Wszystkie spotkania są otwarte.